Acasă Sport Atletism, Diana Ţigănaşu, medalie de argint la Balcaniada de la Sofia

Atletism, Diana Ţigănaşu, medalie de argint la Balcaniada de la Sofia

1055
0
DISTRIBUIȚI

Atleta pietreană Diana Ioana Ţigănaşu s-a numărat între sportivele medaliate la finalul săptămânii trecute în cadrul întrecerii Jocurilor Balcanice de sală (indoor) destinate categoriei de vârstă juniori (nivel de vârstă de până în 20 de ani). Evenimentul sportiv s-a desfăşurat la Sofia în Bulgaria, în finalul săptămânii trecute, acolo unde de-legaţia ţării noastre a terminat pe primul loc în clasamentul general al competiţiei. Elevă a Liceului cu Program Sportiv din Piatra-Neamţ, atleta Diana Ţigănaşu este pregătită în cadrul Clubului Sportiv Ceahlăul de profesorul Dan Cojocaru, cel care a însoţit-o pe sportiva sa în deplasarea concursului din Bulgaria. Cu rezultatul gene-ral de 14 metri şi 62 centimetri, Diana s-a clasat pe locul II în proba de aruncare a greutăţii (bilă). Pietreanca a fost întrecută pe durata probei de aruncare a greutăţii (bilă) doar de Nina Căpătână. Reprezentantă a lotului Republicii Moldova, aceasta din urmă a câştigat locului I graţie rezultatului de 14 metri şi 93 centimetri. Locul trei şi implicit medalia de bronz în concursul Balcaniadei de la Sofia i-au revenit croatei Marija Tolj, atletă care a avut cea mai lungă aruncare la 14 metri şi 67 centimetri. „Să arunce mai bine decât a aruncat în ţară, la Campiona-tul Naţional de tineret şi seniori“, spunea profesorul Dan Cojocaru, vorbind despre obiectivul cifric al elevei sale în concursul din Bulgaria. Pe plan intern, cu o săptămână în urmă, Diana Ioana Ţigănaşu terminase concursul pe locul II la secţiunea tinere, cu un record personal: 14 metri şi 72 centimetri. Ioana Diana Ţigănaşu este încă la vârsta junioarelor I, în primul ei an de categorie. 17 au fost ţările care şi-au trimis competitorii la reuniunea atle-tică de la Sofia, în finalul săptămânii trecute. Delegaţia lotului „tricolor“ de atletism a câştigat 12 medalii câştigate în total la Balcaniada de la Sofia, iar în ierarhia generală s-a clasat pe primul loc datorită celor şapte medalii de aur obţinute. Ca obiective personale pentru sezonul 2018, antrenorul Dan Cojocaru i-a stabilit Dianei Ţigănaşu următoarele rezultate cifrice: 52 metri la aruncarea discului, respectiv 15 metri la aruncarea greutăţii (bilă). Vineri, 16 februarie va fi rândul celeilalte eleve a profesorului Dan Cojocaru, Lenuţa Burueană să concureze la proba de aruncare a greutăţii, în cadrul întrecerii Jocurilor Balcanice de seniori, eveniment stabilit în Turcia la Istanbul.