Acasă Economic Fotbal – Liga 1 / Ce salvare? Aruncaţi prosopul! Ceahlăul a ajuns...

Fotbal – Liga 1 / Ce salvare? Aruncaţi prosopul! Ceahlăul a ajuns în genunchi pe final de sezon

1164
0
DISTRIBUIȚI

FC Ceahlăul – Astra Giurgiu 1-3 (0-1)

Au marcat: Sialmas (73) / Ichim (autogol 13), Budescu (77), Fatai (85)

Au arbitrat: Lucian Rusandu – George Florin Neacşu, Iulian Radu

Formaţii:

Ceahlăul: Jovic – Markovic, Ichim, Buden, Kneif – Aldea (46 Sialmas), Achim, Wellyson – Balint, Rodrigues (65 Cârjan), Margină (58 Chitoşcă). Antrenor: Vanja Radinovic.

Astra: Lung jr. – Gorupec, Ben Youssef, Găman, J. Morais – Takayuki, Florescu – Enache (58 Laban), Budescu, De Amorim (70 Fatai) – Alibec (79 Tembo). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Margină (39), Markovic (63), Wellyson (90) / Ben Youssef (54).

0-1 min. 13: Găman a recentrat pe spate iar fundaşul Ichim, presat de Ben Youssef în propriul careu mic, a înscris plasat în propria-i poartă, cu o lovitură de cap de la numai 3 metri, surprinzându-l pe Jovic;

1-1 min. 73: Achim a centrat perfect dintr-un corner de pe partea stângă pentru reluarea lui Sialmas, cu capul, imparabil, la colţul scurt;

1-2 min. 77: de la 2 metri cu poarta goală, Budescu a împins balonul în poarta goală, după o centrare în forţă a lui Takayuki;

1-3 min. 85: Fatai a marcat de lângă Markovic, cu o lovitură de cap din 5 metri, la colţul din dreapta porţii lui Jovic.

Jucătorii echipei de fotbal Ceahlăul Piatra-Neamţ şi-au anulat, ieri, până şi ultimele şanse de evitare a retrogradării în eşalonul secund. În zona suferinţei din clasamentul Ligii 1, ai noştri au arătat jalnic, de la o etapă la alta. Culmea, tocmai atunci când şefii români şi italieni ai echipei (care au mai rămas), dar şi „mâna“ de suporteri prezenţi pe Borzoghean, continuau să-şi pună speranţe în miracolul salvării.

De la ultimele patru jocuri rămase în Liga 1, oficialilor FC Ceahlăul nu le mai rămâne decât să-şi facă alte calcule: pentru sezonul viitor în Liga a II-a.

Probabil doar până diseară, doar Oţelul mai este sub noi

Cu o zi înainte de vizita astralilor pe „Municipal“ pentru etapa cu numărul 30, galben-negrii pietreni fuseseră trimişi pe penultimul loc între competitoarele primului eşalon. Remiza feroviarilor clujeni înregistrată sub Tâmpa (2-2) cu FC Braşov venise în defavoarea Ceahlăului tocmai din cauza golaverajului catastrofal al pietrenilor: 21-48. Concret, ai noştri au ajuns la „ performanţa“ de a fi primit tot atâtea goluri câte are marcate echipa târg-mureşeană ASA, care, aseară, la închiderea ediţiei noastre, conducea întrecerea Ligii 1.

În loc de 1-0 a fost ….antrenament la poarta pietreană

Şi totuşi, meciul de ieri contra Astrei a început într-o notă bună de joc pentru formaţia pietreană. După numai 6 minute, fundaşul Astrei, Găman, a respins salvator, din 6 metri, centrarea în forţă a lui Markovic, de pe partea dreaptă, adresată lui Torres.

Golul de 0-1 fusese prefaţat de bara lui Enache din 6 metri. Nemarcat, acesta a reluat balonul cu o lovitură de cap, dar numai până în transversala porţii pietrene.

Astralii au zburdat

După deschiderea scorului, oaspeţii au fost cei care a zburdat ieri pe „Municipalul“ pietrean. În multe momente ale sale, partida a semănat mai degrabă cu un antrenament eficient, deschis publicului pietrean venit să se delecteze cu suita de ocazii ratate în faţa favoriţilor. Ben Youssef (23) a reluat spectaculos, pe spate, însă balonul a ocolit puţin vinclul porţii nemţene. Şapte minute mai târziu a venit rândul lui „Sărmăluţă“ Budescu să treacă numele pe lista ratărilor, la capătul unui şut de la distanţă, deviat de Jovic în corner. A doua bară a Astrei în meciul de ieri am consemnat-o cu trei minute înainte de finalul primei reprize. La capătul unui contraatac de manual, Alibec a şutat de la 18 metri, în stâlpul din dreapta porţii lui Jovic. Repriza groggy a pietrenilor s-a terminat cu o altă ocazie irosită de oaspeţi, la care Budescu a încercat o „scăriţă“ peste Jovic, dar şi peste poarta pietreană.

Repriza secundă, tot cu o ratare mare a Ceahlăului

Asemeni debutului de meci, cea mai mare ocazie a Ceahlăului din a doua repriză a venit în startul reprizei secunde: centrarea lungă a lui Achim dintr-o lovitură liberă, dar cu o reluare slabă a lui Balint, din 7 metri lateral dreapta, până în braţele lui Lung jr.

O nouă oportunitate pentru desprinderea pe tabelă, astralii au irosit-o în minutul 57: Enache a centrat la colţul lung, în 8 metri lateral dreapta de unde Florescu retrimite în 12 metri pentru şutul fără preluare al lui Budescu, ce a dus balonul pe lângă poartă. Sarabanda ocaziilor oaspeţilor a continuat la poarta pietreană cu şutul de la 25 de metri, în forţă, al lui Alibec (59), respins de Jovic. Nici Florescu nu s-a putut descurca mai bine în careul pietrean. Acesta a ratat în doar câteva secunde (66) oportunitatea marcării golului, cu două şuturi cadrate prost, pe centrul porţii. După serviciul lui Alibec din centrarea venită de pe partea stângă, Florescu a reluat balonul mai întâi cu capul, iar mai apoi cu piciorul, din 7 metri, dar fără să-l poată învinge pe Jovic.

Prea puţin doar cu golul grecului Sialmas

Onoarea pietrenilor în confruntarea de ieri a fost salvată de grecul Sialmas (73). Acesta a punctat cu o lovitură de cap, la colţul scurt din colţul careului mic al giurgiuvenilor, după lovitura de colţ executată de Achim. Îndrăzneala gazdelor vea să fie pedepsită imediat. Astralii au refăcut diferenţa la doar trei minute, cu largul concurs al portarului Jovic. Acestuia i-a trecut mingea printre mâini, la centrarea previzibilă a lui Takayuki, în 4 metri, de pe partea stângă, pentru reluarea „de curtea şcolii“ a lui Budescu: în poarta goală, de la numai 2 metri. Şi Fatai, venit de pe banca de rezerve pentru ultimele minute, şi-a făcut loc pe lista marcatorilor în jocul de ieri. Nigerianul, care speră la obţinerea paşaportului românesc pentru a eventuală convocare sub tricolor, l-a transformat pe fundaşul Markovic într-un simplu jalon de antrenament şi a punctat (85), cu capul, de la 5 metri, la colţul din dreapta porţii lui Jovic. Acelaşi Fatai a fost la un pas de „dublă“, după numai un minut: scăpat singur cu portarul, atacantul a şutat spre colţul din dreapta sa, dar mingea a mângâiat pe exterior bara porţii lui Jovic.

Un singur gol izbutise să marcheze Ceahlăul (fără cel reuşit ieri), în ultimele patru etape. Situaţia respectivă trădează slăbiciunile echipei care şi-a dorit evitarea retrogradării doar la nivel declarativ.