Acasă Sport Rugby feminin – Rugby Europe Women’s Sevens Trophy / Cu selecţionata „Ghindelor“,...

Rugby feminin – Rugby Europe Women’s Sevens Trophy / Cu selecţionata „Ghindelor“, Hîrjete, Juncanariu şi Gabor au terminat pe locul IV la Esztergom

380
0
DISTRIBUIȚI

Cele trei sportive nemţene, Irina Hîrjete, Loredana Juncanariu şi Georgiana Gabor au contribuit la seria rezultatelor pozitive înregistrate la finele săptămânii trecute de selecţionata feminină de rugby în 7 a României. Sâmbătă şi duminică, la Esztergom (Ungaria), s-au disputat partidele din etapa a doua contând pentru turneul continental „Rugby Europe Women’s Sevens Trophy“. La întrecerea celui de-al doilea eşalon, „Ghindele“ au ocupat un onorabil loc IV. Aceeaşi poziţie a fost ocupată de sportivele românce şi în clasamentul general al ediţiei 2017 a competiţiei.

În prima fază, cea a grupelor, nemţencele Gabor, Juncanariu şi Hîrjete au înfruntat doar Letonia şi Ucraina întrucât selecţionata Republicii Moldova a lipsit din competiţie. Astfel partida de debut a „Ghindelor“ a însemnat un succes 25-0 împotriva Moldovei, prin neprezentarea adversarelor. Acestei victorii i-a urmat un alt  succes: 26-5 în fata Letoniei, cu eseurile marcate de nemţencele Irina Hîrjete şi Georgiana Gabor, respectiv Ana-Maria Sandu, şi Alina Dincă. Practic cele două victorii au asigurat calificarea echipei noastre naţionale feminine de rugby în 7 în sferturile de finală. În ultima partidă, „tricolorele“ au fost învinse de Ucraina cu 7-29. Locul secund în Grupa C a asigurat selecţionatei pregătită de Nicolae Tarcan continuarea parcursului către semifinale (locurile I-IV). Pentru accederea în penultimul act, „Ghindele“ au întâlnit Elveţia, partidă ce a avut un scor strâns în prima repriză: 7-5 de partea româncelor. După pauză „tricolorele“ au dominat jocul şi s-au desprins la 21-5, unul dintre eseuri fiind reuşit de târg-nemţeanca Elena Juncanariu. Rezultatul final a fost însă de 21-10 pentru reprezentativa ţării noastre. În semifinale adversara s-a numit Scoţia, echipă care avea să câştige competiţia şi în faţa căreia am româncele au cedat cu 32-0. În finala mică, „Ghindele“ au terminat la egalitate (5-5) cu Ucraina, după care adversarele au triumfat  în actul secund: 17-5. Componentele lotului „tricolor“ au rămas în „careul de aşi“ al Rugby Europe Women’s Sevens Trophy, situaţie care depăşeste obiectivele propuse înaintea competiţiei.