Acasă Sport Handbal feminin – Liga Naţională / După un final dramatic, Moldovencele înving...

Handbal feminin – Liga Naţională / După un final dramatic, Moldovencele înving ardelencele din Zalău

1636
0
DISTRIBUIȚI

HCM Roman – HC Zalău 21 – 19 (11 – 6)

Liga Naţională de handbal feminin a programat la finalul săptămânii precedente etapa cu numărul XII – penultima, din cadrul returului.

Unul dintre meciurile rundei se disputase în devans. Joi, 2 aprilie, CSM Bucureşti a spulberat echipa din Târgu Mureş cu un sec 42 – 22.

Vineri seara, tot în devansul etapei, s-a derulat şi meciul dintre HCM Râmnicu Vâlcea şi HC Dunărea Brăila. Rezultatul era capital pentru vâlcence, care mai sperau la grupa locurilor 1 – 8 în cazul unei victorii. Au învins brăilencele, la limită, cu 24 – 23.

Sâmbătă, 4 aprilie, s-a jucat meciul dintre Neptun Constanţa şi SCM Craiova. Oltencele au câştigat cu 27 – 24 şi şi-au consolidat astfel locul IV.

Alte trei partide s-au derulat duminică, 5 aprilie.

Corona Braşov aşteapta în ospeţie stundentele din Cluj, cu toate şansele de partea gazdelor. Braşovencele au învins fără drept de apel, cu 40 – 26.

Prahovencele de la CSM Ploieşti asediază Cetatea Devei, un meci echilibrat, însă care interesa mai mult echipa din Râmnicu Vâlcea.

Această partidă s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei noastre.

Lupte grele

Gheorghe Tadici şi Florentin Pera sunt antrenorii care au condus în ultima perioadă destinele naţionalei de senioare.

După demisia lui Tadici banca tehnică are o altă componenţă, în care nu a intrat şi fostul secund Pera.

Manevra a generat imediat şi uitarea jucătoarelor romaşcane care au fost selecţionate anterior sub culorile naţionalei de senioare.

Acum, cei doi foşti antrenori ai naţionalei se înfruntau                într-un meci direct.

În mod firesc confruntarea nu avea miză pentru niciuna dintre cele două echipe.

Ambele vor juca în play-off, iar adversarele cu care se vor înfrunta vor fi cam aceleaşi.

Cu toate acestea meciul a fost încrâncenat.

Au fost dictate 19 eliminări temporare de câte două minute: 12 pentru moldovence, 7 pentru ardelence.

După un început echilibrat, 3 – 3 în minutul 8, gazdele vor marca de cinci ori consecutiv, fără ca ardelencele să înscrie: 8 – 3 în minutul 20. La pauză, HCM Roman avea 11 – 6 şi se părea că vor învinge fără probleme.

Mai mult, moldovencele se vor desprinde la 13 – 7 în minutul 35, şi 17 – 11 în minutul 43. Urmează iureşul oaspetelor, care se apropie la 15 – 17 în minutul 48 şi 18 – 20 în minutul 56. Cu un final incandescent, HCM Roman se impune cu 21 – 19.

Au marcat pentru echipa noastră: Ana Maria Iuganu – 5, Daniela Băbeanu – 4, Carmen Stoleru – 4, Ana Maria Horobeţ – 3, Jasna Toskovic – 3 şi Raluca Ivan Agrigoroaie – 2.

De la HC Zalău cele mai bune marcatoare au fost Crina Pintea – 7, şi Claudia Constantinescu – 6.

Meciul a fost programat pentru duminică, 5 aprilie, cu începere de la ora 11.00.

Au arbitrat ciudat această dispută Octavian Fânaţă – din Arad, şi Ştefan Hendrea – din Baia Mare.

Liga Naţională feminină se întrerupe până pe data de 26 aprilie, atunci când nemţencele se vor deplasa pe terenul echipei CSM Slobozia. (Constantin Radu RUSU)